Roman AUGUSTYNIAK

Kolejne "zielone światło" do pozyskania środków na drogi w Gostyninie [Felieton]

25.03.2018

Rok 2018 otwiera kolejne możliwości dla miasta Gostynina jak i również powiatu gostynińskiego do pozyskania środków zewnętrznych na budowę lub modernizację dróg. O ile powiat gostyniński z sukcesami pozyskuje środki na modernizację swoich dróg to miasto Gostynin dosłownie nie ma czym się chwalić. W zasadzie przez dotychczasową kadencję, obecny burmistrz nie pozyskał ani jednej złotówki na budowę lub modernizację dróg w Gostyninie, co w konsekwencji ma wpływ na ilość i zakres inwestycji drogowych w naszym mieście.

Kolejne "zielone światło" do pozyskania środków na drogi w Gostyninie [Felieton]

Przykład ul. Nowej pokazał jak to wygląda. Niestety złożony przez Burmistrza Gostynina Pawła Kalinowskiego wniosek nie zakwalifikował się do dofinansowania. Zajął 82 miejsce na 85 jakie przeszły ocenę formalną, do dofinansowania zakwalifikowało się pierwszych 28 wniosków. Skutek, radni musieli na tą inwestycję przeznaczyć dodatkowe środki, ponad 400 tyś. zł. W momencie pozyskania środków zew. ta kwota przeznaczona byłaby na inne cele związane z drogami.

Oczywiście można narzekać na kryteria jakimi kierował się Urząd Wojewódzki w Warszawie, notabene rządzony przez Wojewodę Zdzisława Sipierę (członka PiS) i w zasadzie taki przekaz narzekania obecnie płynie z Urzędu Miasta w Gostyninie. To jednak nie w kryteriach problem, są jednakowe dla wszystkich, jak można wytłumaczyć to, że np. Gmina Staroźreby pozyskała 1,35 mln zł na budowę swojej drogi?

Chodzi przede wszystkim o podejście do środków unijnych (nie gniewanie się na Unię Europejską!) jak i środków rządowych, to dane inwestycje powinny być dostosowywane i dobierane do kryteriów jakimi dany regulamin konkursowy na środki zewnętrzne się charakteryzuje. Tak, żeby wnioski jakie składa Burmistrz Miasta Gostynina nie znajdowały się na ostatnich miejscach w konkursie.

To przesłanie i propozycja z jaką powinna iść kandydatka na burmistrza Agnieszka Korajczyk - Szyperska w kwestii pozyskiwania środków zew. na drogi. Jak najszybsza diagnoza, jakie inwestycje, jaki zakres inwestycji. Kolejny krok to projekty budowlane z pozwoleniem na budowę i do dzieła. Kadencja w latach 2018 - 2023 musi dla Gostynina przynieś zmiany, potrzebujemy tych zmian, bo obecnie mamy marazm i ciągłe tłumaczenie ze strony burmistrza, że się nie udało.

Kolejne szanse, nie zmarnujmy ich - chociaż tych

To przede wszystkim kolejna edycja programu dotyczącego rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019, oraz Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. W ramach tego programu miasto Gostynin może pozyskać środki na dwie inwestycje z dofinansowaniem od 60% do 80%.

Co to oznacza dla Gostynina? To przede wszystkim możliwość pozyskania dofinansowania na budowę i modernizację dróg np. na Zatorzu, ul. Kujawy i ul. Solidarności, drogi do Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyninie lub ul. Kościelnej.

Roman Augustyniak

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij