Roman AUGUSTYNIAK

Szok! W Sierpcu też budują place zabaw :)

16.01.2018

Place zabaw dla dzieci - to temat drażliwy, niewygodny i przede wszystkim woda na młyn do krytyki dla opozycji IdG. Kandydaci na radnych z Inicjatywy dla Gostynina ujęli w swoim programie wyborczym nazwanym - Plan dla Gostynina właśnie te inwestycje pod hasłem "Place zabaw to raj dla Wszystkich Maluchów". Z tym programem zdobyli zdecydowaną większość w Radzie Miasta w Gostyninie. To zobowiązuje, a program należy realizować, bo z niego każdy powinien być rozliczony, zarówno radni jak i burmistrz (działania wedle swoich kompetencji).

Szok! W Sierpcu też budują place zabaw :)

W Sierpcu też budują place zabaw, mało tego pozyskują również na nie środki UE. W roku 2017 na budowę 4 placów zabaw w Sierpcu pozyskano łącznie ponad 167 tyś. zł. W Gostyninie to nierealne.

Place zabaw budują też w Kutnie, Płocku, Gąbinie, ba nawet zobaczycie je w Szczawinie Kościelnym. W zasadzie budują w każdym mieście i bardzo dobrze, a dlaczego? - "Na placach zabaw dzieci mają możliwość wytrenowania koordynacji ruchów ciała, ćwiczą także kreatywność i zasady współzawodnictwa. Nie tylko poznają zasady współżycia w grupie, ale też lepiej rozumieją własne możliwości. Zaczynają się uczyć jak budować relacje z innymi" - to cytat również z Planu dla Gostynina.

Pamiętacie jak wyglądało otwarcie placu zabaw za MCKa?

To był kluczowy punkt programu Inicjatywy dla Gostynina, który został zrealizowany - dla przykładu, ta inwestycja mniej kosztowała niż kara jaką będzie musiało zapłacić miasto ze względu na nieprawidłowości podczas przyznawania za poprzedniego burmistrza Włodzimierza Śniecikowskiego mieszkań socjalnych w blokach przy ulicy Targowej.

Jak to jest z tymi placami zabaw w Gostyninie?

Fakty są takie, tylko dwa place zabaw dla dzieci jakie obecnie powstały są związane praktycznie z zapisami budżetowymi jakie wprowadzili radni Inicjatywy dla Gostynina w danym roku, chodzi właśnie o plac zabaw za MCKa i plac zabaw przy ul. Bierzewickiej. Pozostałe to przede wszystkim realizacje w ramach Budżetu Obywatelskiego (czasami z opóźnieniem)  jaki był przeprowadzany w poszczególny edycjach. Oczywiście wnioskodawcami w większości z nich były osoby związane z IdG, ale te inwestycje by nie przeszły w etap realizacji gdyby nie Państwa głosy.

W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego - wśród 5 zakwalifikowanych wniosków do realizacji trzy dotyczyły placów zabaw, a konkretnie - budowa placu zabaw na os. Zalesie (realizacja 2017 rok), modernizacja placu zabaw na os. Czapskiego (realizacja 2017 rok) i przy ul. Gen. Józefa Bema.

W drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego - realizacja 2017 rok - wśród 6 zakwalifikowanych wniosków do dalszej realizacji przechodzą dwa dotyczące placów zabaw - plac zabaw w SP 1 w Gostyninie i Frajdowisko - zgłoszony przez osoby z IdG. Co ciekawe obydwa wnioski uzyskują 2030 ważnych głosów na 3227 oddanych ogólnie w całej II edycji Budżetu Obywatelskiego w Gostyninie. To pokazuje jakie poparcie mają właśnie te inwestycje.

W trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego - realizacja w 2018 roku - wśród wszystkich zgłoszonych poprawnie wniosków znajduje się jeden dotyczący placu zabaw (przy SP NR 5), otrzymał on 696 głosów i był to trzeci wynik na 8 zakwalifikowanych wniosków do realizacji.

To trzeba podkreślić, mimo takiej nagonki na place zabaw jaką stosuje opozycja IdG, dwa wnioski w ramach tych trzech edycji Budżetu Obywatelskiego w Gostyninie zgłosiły osoby nie związane z Inicjatywą dla Gostynina i chwała im za to. Ich projekty uzyskały imponującą ilość głosów - plac zabaw przy SP 1 i SP 5.

W 2018 roku, w zapisach budżetowych znalazły się również place zabaw przy ul. Prusa, ul. Spółdzielczej, ul. Stodólnej i ul. Bierzewickiej (osiedle). Potrzebę ich realizacji zgłaszali mieszkańcy Gostynina m.in. na forach internetowych, FB czy też w rozmowach bezpośrednich z osobami z Inicjatywy dla Gostynina.

Czy warto było budować place zabaw dla dzieci?

Oczywiście, ten punkt w Planie dla Gostynina z 2014 roku, w 2018 roku będzie zrealizowany do końca.

Roman Augustyniak

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij