Roman AUGUSTYNIAK

Powiat Gostyniński pozyskał ponad 4,4 mln zł. na dwie inwestycje w Gostyninie

17.07.2020

Środki przekazane przez samorząd województwa pochodzą z PFRON i przeznaczone są na roboty budowlane dotyczące obiektów służących rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. W pierwszym, zlokalizowanym w Gostyninie przy ul. Ozdowskiego 1 powstanie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, natomiast w drugim przy 3-go maja 45 (stara przychodnia) powstanie Dom Pomocy Społecznej. W sumie na te inwestycję Powiat Gostyniński pozyskał ponad 4,4 mln zł z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Powiat Gostyniński pozyskał ponad 4,4 mln zł. na dwie inwestycje w Gostyninie

W ubiegłym roku do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej wpłynęło 19 wniosków o dofinansowanie robót budowlanych. Pozytywną weryfikację formalną przeszło 18 z nich. Dofinansowanie otrzyma 12 projektów – wśród nich dwa, na które właśnie podpisano umowy.

– Wszystkie projekty pozwalają zmniejszać wykluczenie osób z niepełnosprawnościami w dostępie do edukacji, opieki społecznej, wsparcia psychologicznego – mówi marszałek Adam Struzik. – To remonty, bez których duża grupa osób nie mogłaby pełnoprawnie korzystać z usług, do których dostęp mają inni.

Adaptacja budynku przy ul. Ozdowskiego 1 na Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczna w Gostyninie

Inwestycja otrzymała 738 tys. zł dofinansowania. Dzięki temu możliwa będzie adaptacja i remont pierwszego piętra obiektu na potrzeby Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W zmodernizowanej części obiektu prowadzone będą m.in. działania z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z niepełnosprawnością (terapia integracji sensorycznej, trening umiejętności społecznych, terapia ręki, zajęcia rewalidacyjne, pomoc psychologiczna, zajęcia logopedyczne) oraz inne zajęcia rozwijające umiejętności interpersonalne i poprawiające funkcjonowanie dzieci i młodzieży w codziennym życiu.

Zakres prac obejmie m.in. wydzielenie sal, gabinetów i innych pomieszczeń, wymianę instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, remont i przystosowanie łazienek, wymianę drzwi i posadzek, dostosowanie obiektu do wymagań bezpieczeństwa pożarowego.

Adaptacja budynku przy ul. 3-go Maja 45 w Gostyninie na potrzeby domu pomocy społecznej

To wieloletnia inwestycja, na przeprowadzenie której samorząd województwa przekazał w sumie prawie 3,7 mln zł. Kompleksowy remont i adaptacja obiektu dawnej przychodni (własność powiatu gostyńskiego) pozwoli stworzyć tam warunki do funkcjonowania domu pomocy społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych. Obecnie DPS znajduje się poza Gostyninem, jednak dalsze funkcjonowanie placówki w jej dotychczasowej siedzibie nie jest możliwe ze względów organizacyjnych i technicznych.

Prace będą obejmować roboty budowlane, elektryczne, sanitarne, teletechniczne, przeciwpożarowe i zagospodarowanie terenu. Pozwoli to na powstanie nowoczesnej placówki, umożliwiającej rehabilitację społeczną i zawodową osób psychicznie chorych. W obiekcie uruchomione zostaną pracownie terapii zajęciowej: arteterapia, socjoterapia, muzykoterapia, rękodzieło artystyczne, a także pracownia komputerowa i rehabilitacyjno-terapeutyczna. Planowane jest także utworzenie pokoi przygotowujących osoby niepełnosprawne do częściowego lub całkowitego usamodzielnia.

Źródło: Gostynin.info

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij