Roman AUGUSTYNIAK

Budowa i modernizacja dróg lokalnych czyli jak Gostynin pozyskiwał środki zew. na te inwestycje

21.05.2017

To bardzo ważne, pozyskiwanie środków zewnętrznych na budowę i modernizację lokalnych dróg odciąża budżet miejski, a także rozszerza w naturalny sposób liczbę inwestycji jakie są do przeprowadzenia w mieście.

Jak w latach ubiegłych miasto Gostynin pozyskiwało środki zewnętrzne na budowę i modernizację dróg lokalnych? Niestety wygląda to dość kiepsko.

Budowa i modernizacja dróg lokalnych czyli jak Gostynin pozyskiwał środki zew. na te inwestycje

W odpowiedzi udzielonej mi na piśmie, Zastępca Burmistrza Pani Halina Fijałkowska zaznacza:

Gmina Miasta Gostynina nie składała wniosków o dofinansowanie z programów rządowych na modernizację lub budowę dróg publicznych w związku z czym nie otrzymała dofinansowań na ten cel.

Dlaczego Gmina Miasta Gostynina nie pozyskiwała środków zewnętrznych na budowę i modernizację dróg lokalnych? Ciężko wytłumaczyć tym bardziej jak doskonale wiemy lista potrzeb jest bardzo długa.

W latach 2008 - 2015 z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych przewidzianego na woj. mazowieckie łącznie do pozyskania było 461 mln zł. Gostynin nie pozyskał ani złotówki. Największe środki przypadły na 2015 rok, aż 96 mln zł.

Anna Karpińska - Zastępca Dyrektora Biura Wojewody Mazowieckiego na zadane wprost pytania - Czy dla przykładu Gmina Miasta Gostynina mogła pozyskiwać dotacje z tego programu rządowego? Czy ten program wykluczał miasta takie jak Gostynin (liczba mieszkańców do 20 tyś., gmina miejska)? - odpowiada:

Dotacje w ramach wszystkich edycji "Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych" mogły otrzymać wszystkie samorządy, jeśli złożyły wniosek do właściwego miejscowego wojewody. Nie było kryteriów, które eliminowałyby z udziału jakikolwiek z nich.

Powyższe słowa mają potwierdzenie w środkach jakie pozyskiwały gminy sąsiednie leżące koło Gostynina, i tak:

  • Gmina Łąck pozyskała środki na przebudowę drogi gminnej relacji DK60 - Wincentów wraz z budową ścieżki rowerowej.
  • Gmina Sanniki pozyskała dofinansowanie na przebudowę ulicy Wiejskiej - etap I.
  • Miasto i Gmina Gąbin otrzymała dotację na budowę drogi gminnej w ulicy Wojska Polskiego.

Roman Augustyniak

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij