Roman AUGUSTYNIAK

Zdecydowane TAK dla Term Gostynińskich. Dlaczego?

22.05.2017

W zasadzie ten artykuł powinienem zacząć standardowego wstępu czyli Termy Gostynińskie to inwestycja której pomysłodawcą był burmistrz Włodzimierz Śniecikowski .... i tak dalej. Wszyscy wiemy jak było dalej, a czego jeszcze nie wiemy to mam nadzieję wyjaśni nam Prokuratura Regionalna w Łodzi.

Teraz do konkretów.

Zdecydowane TAK dla Term Gostynińskich. Dlaczego?

We wrześniu ubiegłego roku na oficjalnej stronie Inicjatywy dla Gostynina, Agnieszka Korajczyk - Szyperska w imieniu Zarządu IdG opublikowała oświadczenie mówiące o wznowieniu czynności związanych z powstaniem Term Gostynińskich.

Tylko dla przypomnienia:

Przez blisko dwa lata Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski nie rozwiązał kwestii dotyczącej sprzedaży projektu architektonicznego i działek pod Termy Gostynińskie. Również jak zapewne doskonale zdają Państwo sobie sprawę nie zaprezentował żadnej alternatywnej inwestycji, która mogłaby w znaczący sposób przyczynić się do rozwoju Gostynina.

Przypomnę tylko, że Inicjatywa dla Gostynina  inwestycję Termy Gostynińskie miała ujętą w ramach programu wyborczego prezentowanego na spotkaniach z mieszkańcami jako inwestycję w innym, mniejszym wydaniu niż prezentowana przez poprzedniego burmistrza, inwestycję powstającą etapami. W  związku z powyższym Zarząd IdG  wystąpi do Klubu Radnych IdG o podjęcie konkretnych działań uchwałodawczych w tej sprawie.

Proponujemy również rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących wielkości i zakresu projektu, lokalizacji czy źródła finansowania.

Realność inwestycji to klucz do powstania Term Gostynińskich. Pozostałe elementy jakie wpłyną na podniesienie realności jej wykonania w zamierzonym zakresie to: uczciwość postępowania (do tej pory tego zabrakło), otwartość na współpracę i jej przejrzystość.

Tarnowo Podgórne pokazało

Tarnowskie Termy powstały na 6-hektarowej działce przy obwodnicy Tarnowa Podgórnego. Kosztowały około 70 mln złotych i zostały finansowane ze środków gminy wiejskiej Tarnowo Podgórne (podobna liczba mieszkańców do Gostynina).

Zobacz też: Wizyta w Tarnowskich Termach

Zdecydowaną konkurencją dla Tarnowskich Term są oddalone od nich w odległości 26 kilometrów Termy Maltańskie. Mimo tak stosunkowo małej odległości między dwoma inwestycjami, średnia codzienna liczba odwiedzających Tarnowskie Termy wynosi 1600 osób. 

Według prof. Grzegorz Gołembski, znawca tematyki turystycznej z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu taki Aquapark oddziałuje na kilkadziesiąt kilometrów.

Nawiązując do ośrodków geotermalnych w pobliżu Gostynina, najbliższy znajduje się w Uniejowie w odległości 80 km i Mszczonowie w odległości 100 km. Lecz tylko Gostynin wokół siebie posiada unikalne tereny leśne, które z powodzeniem mogą być wykorzystane do tworzenia kolejnych atrakcji dla odwiedzających Termy Gostynińskie. Atutem jest stabilny trend turystyczny związany z otaczającą nas przyrodą.

W Tarnowskich Termach wodę termalną o temperaturze 45,7°C czerpie się odwiertu geotermalnego o głębokości 1200m i stanowi ona w ściekach zaledwie 3% dlatego odprowadzana jest do systemu kanalizacyjnego. Średnie zużycie miesięczne w skali roku wody termalnej wynosi 53m³.

W świetle tych danych potwierdzonych pisemnie przez Tarnowską Gospodarkę Komunalną TP-KOM sp. z o.o., podnoszony wielokrotnie argument zbyt dużego zasolenia wód termalnych w Gostyninie jako element przeciwko powstaniu Term Gostynińskich traci na znaczeniu. Zresztą i tak przy istniejącym obecnie rozwiązaniom technicznym, zasolenie wód odgrywa drugorzędną rolę. 

Roman Augustyniak

fot. Tarnowskie Termy

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij