Roman AUGUSTYNIAK

Rada Powiatu dała zielone światło dla utworzenia w GCE oddziału przygotowania wojskowego

17.03.2023

Podczas czwartkowych obrad (16 marca br.) Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie złożenia wniosku do Ministra Obrony Narodowej o zezwolenie utworzenia w Technikum w Gostynińskim Centrum Edukacyjnym oddziału przygotowania wojskowego.

Rada Powiatu dała zielone światło dla utworzenia w GCE oddziału przygotowania wojskowego

Resort Obrony Narodowej udziela dotacji na realizację programu szkolenia wojskowego, zakup specjalistycznego wyposażenia oraz wszystkich elementów umundurowania dla każdego ucznia w takim oddziale. Wedle założeń klasa miałaby być utworzona od nowego roku szkolnego 2023/24.

"Absolwent przygotowania wojskowego może skorzystać z możliwości  12-dniowego szkolenia podstawowego oraz otrzymuje dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych" - tłumaczył Wojciech Kiełbasa dyrektor Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego.

Szkolenie wojskowe stanowi rozszerzenie podstawowego kierunku kształcenia w technikum, podczas którego uczeń przede wszystkim zdobywa konkretny zawód oraz zostaje przygotowany do matury i podjęcia studiów wyższych, a dodatkowo przyswaja wiedzę i umiejętności z zakresu podstawowego szkolenia wojskowego, co podkreślił Starosta Arkadiusz Boruszewski.

"To nie jest szkoła wojskowa. To jest przygotowanie wojskowe, czyli każdy absolwent tej szkoły ma wybór. Może swoją ścieżkę kontynuować kariery wojskowej, ale ma też zawód z którego może realizować inne swoje plany. "

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij