Roman AUGUSTYNIAK

"Przysiadki" w Gostyninie? Gdynia, Słupsk i Szczecin już je mają

24.05.2017

Przy ulicach w Gdyni pojawiły się nie tyle ławki, co mniejsze, tańsze i mniej kłopotliwe „przysiadaki”. Po prostu – dwa słupki i nieco pochyłe drewniane siedzisko. Bez oparcia, bez podłokietników, na których można przysiąść w czasie spaceru, złapać oddech i pomaszerować dalej.

"Przysiadki" w Gostyninie? Gdynia, Słupsk i Szczecin już je mają

Przysiadaki powstały z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych. Nie da się na nich wygodnie usiąść, ale można przysiąść i złapać oddech w czasie męczącego marszu. W Belgii czy Holandii tego rodzaju meble montowane są wzdłuż chodników.

Seniorzy często uskarżali się, że w mieście nie ma miejsc odpoczynku. Przysiadaki polecane są wtedy, gdy nie można ustawić pełnowymiarowej ławki z podłokietnikami. To trochę substytut ławki, ale często bardzo przydatny, gdy porusza się osoba o kuli czy mająca zbyt mało siły, aby przejść jednorazowo dłuższy odcinek trasy - tłumaczy Marek Wysocki, ekspert ds. dostępności w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni

Koszt jednego to około 1850 zł. Przysiadki wykonane są ze stali pokrytej ochronną warstwą ocynku i piecowym lakierem proszkowym. Podpórka wykonana jest z drewna olejowanego (jatoba), kotwienie w fundamencie betonowym.

Potrzebę tego typu rozwiązania sygnalizowali nam seniorzy na konsultacjach społecznych poświęconych dostępności przestrzeni miejskiej. Ludzie faktycznie początkowo nie wiedzieli, cóż to takiego, ale teraz chętnie z tych siedzisk korzystają - wyjaśnia Sebastian Drausal, rzecznik prasowy gdyńskiego urzędu.

Co myślicie o takim rozwiązaniu odnośnie wprowadzenia go w Gostyninie? Moim zdaniem pomysł odważny, nowatorski ale przede wszystkim spełniający prawidłowo zaplanowaną funkcję.

Roman Augustyniak

źródło: gazeta.pl/ladnydom.pl

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij