Roman AUGUSTYNIAK

"Miliony dla Gostynina". Burmistrz odpowiada

24.09.2017

Dokładnie dwa lata temu niektórzy działacze lokalnego PIS  mamili mieszkańców Gostynina obietnicami milionowych inwestycji jakie miałby się pojawić w Gostyninie jeśli ich ukochana partia dojdzie w kraju do władzy. Partia doszła do władzy i...? i na chwilę obecną nic, choć Prawo i Sprawiedliwość w kraju rządzi łącznie już 4 lata (2005-2007, obecna kadencja).

A jak było za rządów koalicji PO - PSL? Fakty mówią same za siebie.

"Miliony dla Gostynina". Burmistrz odpowiada

1. „Duża obwodnica” Gostynina - inwestycja była budowana równo dwa lata. Realizacja wartej 120,7 mln zł inwestycji zaczęła się 16 stycznia 2008 roku. W całości została sfinansowana z budżetu państwa. 10 lutego 2010 roku wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oficjalnie wręczył szefowej warszawskiej delegatury Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pozwolenie na użytkowanie drogi.

2. Orlik 2012 - program rządowo-samorządowy, mający na celu wybudowanie boisk w każdej gminie do 2012 roku. Hasło przewodnie programu: Zdrowe i uśmiechnięte dzieci – Najważniejsze!!!

- Orlik przy SP 1 w Gostyninie wraz z zapleczem, wybudowany w 2009 roku, koszt inwestycji 1,1 mln zł, dofinansowanie rządowe - 333 tyś. zł, dofinansowanie Marszałka Województwa Mazowieckiego (PO-PSL) - 333 tyś. zł.

- Orlik przy SP 3 w Gostyninie wraz z zapleczem, wybudowany w 2009 roku, koszt inwestycji 1,1 mln zł, dofinansowanie rządowe - 333 tyś. zł, dofinansowanie Marszałka Województwa Mazowieckiego (PO-PSL) - 333 tyś. zł.

- Orlik przy ul. Sportowej, wybudowany w 2010 roku, koszt inwestycji 1,2 mln zł, dofinansowanie rządowe - 333 tyś. zł, dofinansowanie Marszałka Województwa Mazowieckiego (PO-PSL) - 100 tyś. zł.

Czy wyobrażacie sobie Gostynin bez orlików?

Prócz środków rządowych do Gostynina również trafiały środki UE i pozostałe, których dysponentem był  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Zarząd Województwa Mazowieckiego (koalicja PO-PSL).

1. Budowa kanalizacji sanitarnej w Gostyninie - Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Gostyninie Sp. z o. o. otrzymało dofinansowanie ze środków POIiŚ na realizację zadania pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w Gostyninie”. Dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach POIiŚ, stanowiło wartość 6,9 mln zł. W ramach projektu, na terenie Gostynina została wybudowana kanalizacja sanitarna o długości ponad 12 km (Zazamcze, Zatorze). Uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 (Priorytet I Gospodarka wodno-ściekowa, Działanie 1.1 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM) odbyło się 5 września 2014 r., w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

2. Budowa Miejskiego Centrum Handlowo-Usługowego - Bazar wraz z otoczeniem wraz z finansowaniem inwestycji w ramach Projektu "Rewitalizacja terenów poprzemysłowych po byłym PPEB Budopol-Gostynin na potrzeby miejskiego centrum handlowo-usługowego wraz z otoczeniem" - Budowa targowiska miejskiego. Kwota przyznanego dofinansowania przez Zarząd Województwa Mazowieckiego to 14,2 mln zł.

3. Mała obwodnica Gostynina - oddana do użytku 28 lutego 2012 roku, na jej budowę z budżetu województwa mazowieckiego przeznaczono 43 mln zł. Prace na obwodnicy przebiegały w dwóch etapach. W pierwszej kolejności przebudowane zostało m.in. skrzyżowanie ulic Jana Pawła II (droga krajowa nr 60) i ks. Jerzego Popiełuszki (droga powiatowa). Następnie pod nowo wybudowaną drogą powstał tunel wraz z oświetleniem. Zbudowano także pięciowylotowe rondo oraz most na rzece Skrwa. Po obu stronach jezdni stworzono ścieżki rowerowe i chodniki. Wykonano oświetlenie uliczne oraz kanalizację deszczową, a na wybranych odcinkach zamontowano ekrany akustyczne i mury oporowe. Ze względu na słabonośny grunt konieczne było wzmocnienie terenu.

Szczegółowe informacje odnośnie środków jakie Gmina Miasta Gostynina pozyskiwała w latach 2005-2016 są zawarte w odpowiedzi Burmistrza Miasta Gostynina zamieszczonej poniżej.

Roman Augustyniak

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij